Sună acum: +40 751 258 080

Cum rămâne cu ei?

Cum rămâne cu noi?

La fiecare 6 ore un medic părăseşte Romania.

14.000 de medici au părăsit ţara in ultimii 10 ani.

Mai sunt: 300 oncologi per 1 mil. pacienţi, 29 oncopediatri/200 pacienţi.

Oncopediatria nu e oncologie.

Copiii nu sunt adulţi.

Cum rămâne cu ei?

Numărul cazurilor de cancer la copii, în special la bebeluşi sub 1 lună, s-a triplat (Constanţa 2015: 11 cazuri, 2016 – 30 cazuri).

Exportul paralel de medicamente duce la moartea pacienţilor.

Ministerul Sănătăţii „întoarce” an de an sute de milioane de lei, ca fiind „necheltuiţi” către alte ministere.

Trusa unui chirurg ortoped care operează tumori ar trebui să coste minim 50.000 euro ca actul medical să fie comparabil cu cele efectuate în Europa.

Cum rămâne cu noi?

ajutam-spitalele-romanesti

Proiectul „Cancerul ucide – Copiii înving” are ca ţintă finală strângerea a 250.000 eur pentru a dota secţia de ortopedie pediatrică a spitalului M. S. Curie Bucureşti. Este iniţiativa Asociaţiei „Sabina’ împreună cu Asociaţia „Spitale Curate”.

Despre acest proiect puteţi citi aici

Ne puteţi sprijini:

» redirecţionând 20% din impozitul pe profit, ca persoane juridice, conform legislaţiei în vigoare. Nu costă nimic. Citeşte mai mult.

» redirecţionând 2% din impozitul pe venit, ca persoane fizice. Citeşte mai mult.

» prin donaţii directe.